+ Haberler
+ Duyurular
+ Etkinlikler
+ Projeler
+ Ihaleler
+ Muhtarlar
+ Video Galeri
+ Resimlerle Darende
+ Müzik
+ Site Rehberi
+ Telefon Rehberi
VETERİNER HİZMETLERİ

DENETİMLER
Gıda Denetimleri,Koruyucu Hekimlik açısından insan sağlığı için önem arzeden hayvansal kökenli gıda maddelerinin üretimi, taşınması, saklanması ve tüketimine kadar her safhada kontrolü yapılarak, hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların (ZOONOZ) önlenmesine çalışılmaktadır.Bu amaçla gıda maddesi üreten ve satan işyerleri rutin olarak denetlenmektedir. Bu işyerlerinde satışa sunulan kıyma, et, tavuk, salam, sucuk, pastırma, peynir, dondurma ve su gibi insan beslenmesinde büyük önem arzeden gıdalardan numune alınarak labaratuvarlara gönderilerek, ilçe halkının sağlıklı ürünler tüketmesi sağlanmaktadır.Hayvan Denetimleri, İlçemizde bulunan bütün balıkçı dükkanları ve pazarlarda satışa sunulan balıklar günlük olarak denetlenmekte ve sağlık raporları verilmektedir. Denetimler esnasında bozuk balıklar imha edilmektedir.Ayrıca Kurban Bayramlarında ilçemiz bünyesindeki hayvan pazarları denetlenmekte, satışa sunulan kurbanlık hayvanların sağlık kontrolleri yapılmaktadır.Ayrıca bayram süresince ilçemizde bulunan kurban kesim yerlerinde veteriner hekimler hizmet vermekte olup gerekli bilgi ve öneriler ilçe halkımıza sunulmaktadır.Koruyucu Hekimlik ve Danışmanlık;Hayvan sahiplerine, hayvanların beslenmesi, bakımı, hastalıklardan korunması, yetiştirilmesiyle ilgili gerekli bilgiler verilerek danışmanlık hizmetleri verilmektedir.Bunlar parazitlerle bulaşan hastalıklar aşılama ile önlenebilecek hastalıklar, hayvan bakımında gerekli hijyenik şartların sağlanması gibi konulardan oluşmakta.


ÇEVRE SAĞLIĞI İÇİN MÜCADELE
Kent zararlıları (Karasinek ve sinek) ile Lavra ve Uçkun'a karşı mücadele sıcak ve soğuk sisleme ile yapılmaktadır. Sağlıklı bir çevre için; İlçemiz bünyesinde kurulan günlük semt pazarları gün bitiminde yıkanmakta gerekli ilaçlama işlemleri yapılarak kent zararlılarına karşı önlem alınmaktadır. Açık alanların rehabilitesine gidilerek islah çalışmaları yapılmakta böylece kent zararlılarının üreme alanlarının yok edilmesi amaçlanmaktadır.aynı amaçla ilçemiz kırsal kesimlerinde bulunan ahır, ahıl gibi yerlerde üreticilik yapan vatandaşlarla işbirliğine gidilerek islah çalışmaları buralardada yapılmaktadır.Kullanılan insektisist'ler insan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde seçilmektedir. İnsan ve hayvan sağlığını ön planda tutan belediyemiz çocuklara hayvan sevgisi aşılamak aynı zamanda hayvanlardan insanlara geçen hastalıklardan(zoonoz) onları korumak amacıyla hazırlanan kitapcıklardan çocuklara verilerek eğitimlerine katkıda bulunulmaktadır.Ayrıca zaman zaman bu konularda seminerlerde verilmektedir.

GENİŞ BİLGİ İÇİN
TLF : 0.422.615 25 00

 

VETERİNER DENETİMLERİ
İlçemizde, insan gıdası olarak kullanılan hayvansal kaynaklı her türlü yiyecek ve içeceğin üretim, sevkiyat ve satış aşamasında hijyenik ve teknolojik koşullara uyulup uyulmadığının kontrol ve denetimlerini yapan Veteriner İşleri Müdürlüğümüz bu vesile ile hayvanlardan insanlara geçen birçok hastalığın yayılmasını da önlemektedir. Bu amaçla yaptığı denetimlerde, gıda maddesi üreten ve satan yerlerden alınan numuneleri İLGİLİ labaratuarlara göndermektedir.Müdürlüğümüz, ayrıca ilçemize giren ve çıkan her türlü hayvan, hayvansal besin ve ürünleri kontrol edip sağlığa uygun olup olmadığını denetleyerek, gerekli şartların bulunmasını sağlar. Bu amaçla ilçemizde kurulan bütün pazar yerlerinde ve balıkçı dükkanlarında satılan balıklar günlük olarak denetlenip, sağlık raporu verilmektedir. Denetimler sırasında bozuk çıkan balıklar imha edilmektedir. 

GENİŞ BİLGİ İÇİN
TEL : 0.422.615 25 00


 
Yazılım ve Tasarım : istanbulsoft