Başkan

Alican BOZKURT
Darende Belediye Başkanı

Darende Belediye Başkanı Sayın Alican Bozkurt,

1958 yılında Darende de doğdu.

İlk ve Ortaöğretimini Ilıca ve Balaban’da tamamladı.

Lise öğrenimini Malatya İmam Hatip Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Yükseköğrenimini Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde tamamladı.

Devlet Memurluğu hayatına 1979 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda başladı.

1994 ile 2004 yılları arasında Malatya Belediyesi’nde Zabıta Müdür Yardımcılığı ve akabinde Zabıta Müdürlüğünde bulundu.

2004-2009 yılları arasında İstanbul Fatih Belediyesi’nde Temizlik ve Çevre Müdürlüğü görevini ifa etti.

2009 yılında Malatya Belediyesi’ne Başkan Yardımcısı görevine atandı.

Başkan Yardımcılığı Döneminde;

Saha Müdürlükleri olan; Zabıta, Ulaşım, İtfaiye, Çevre Koruma ve Kontrol, Temizlik İşleri, Ruhsat ve Denetim, Veterinerlik İşleri ve Hal Müdürlükleri uhdesindeydi. Bunların yanı sıra belediye iştiraki olan MOTAŞ A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığını başarı ile yürüttü.

2014 yılında Mahalli İdareler Seçimlerinin akabinde Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı olarak atandı. Atık Yönetimi ve İlaçlama, Strateji Geliştirme Hibe Projeleri, Ruhsat Şubesi ve Çevre Koruma Kontrol Müdürlükleri bünyesindeydi. Yine görev süresince Belediye İştiraki MOTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığını özveri ile yürüttü.

2018 yılında Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde Yol Yapı ve Koordinasyon Daire Başkanlığı görevine atandı. Uhdesinde AYKOME Alt Yapı Koordinasyon Merkezi, Şube Müdürlüğü, İlçeler Yol Yapım ve Bakım Şube Müdürlüğü, Yol Etüt ve Kontrol Şube Müdürlüğü, Köprü ve Sanat Yapıları Şube Müdürlüğü, Asfalt Şube Müdürlüğü Tesisler Makine Şube Müdürlükleri uhdesindeydi.

Yurtiçin/Yurtdışı sayısız eğitim, seminer, çalıştay ve konferanslara katılım sağlayan Alican BOZKURT, Türkiye’de bir ilk olan Malatya Çevre Entegre Projesi’nin kurucu mimarıdır.

MOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı Döneminde Türkiye’de bir ilk olan Malatya Trambüs Projelerinin öncülerindendir.

Malatya’ya bu güzel hizmetleri kazandıran Alican BOZKURT,

Edinmiş olduğu deneyimlerinin referans olması neticesiyle, 2024 YıIı Mahalli İdareler Seçimlerinde, davasına inandığı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın tensip ve talimatları doğrultusunda Cumhur İttifakı AKPARTİ Derende Belediye Başkanlığı’na aday olarak gösterilerek, hemşehrilerinin teveccühü ile Darende Belediye Başkanı oldu.

Memleketine hizmet yolunda ömrünü vakfeden Alican Bozkurt, evli ve üç çocuk babasıdır.

© T.C. Darende Belediyesi Kurumsal Web Sitesi