Zengibar Kalesi

Zengibar Kalesi

ZENGİBAR KALESİ

Darende ilçesi yüzyıllar boyunca bir kültür ve ticaret merkezi olmuş,  stratejik özelliğini her zaman korumuştur.  İlçenin sembollerinden Zengibar adıyla anılan Darende kalesi bu özelliğin en köklü şahitlerindendir.

Üç tarafı suyla çevrili, aşılması güç kayalar üzerine kurulmuş, Anadolu’nun muhkem kalelerinden biri olan Zengibar Kalesinin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Tarihî belgeler incelendiğinde, Hititler ve Urartular döneminde var olduğu görülüyor. Kale günümüze kadar; giriş kapısı, burçları, kral köşkleri ve bazı su kanallarının kalıntıları ile yüzyıllar öncesi bir medeniyetin bugünlere taşınan izlerini saklıyor bünyesinde… Kale kapısı 2010 yılında restore edilmiştir.

ZENGİBAR  CASTLE

Darende has been a center of art and culture for centuries and now is still a strategic district. People called  Darende as Zengibar (the symbol of Darende ) years ago.

It is not known exactly when it was built, but historians say it was  built  at the time of Hittite.Its three side is surrounded with Tohma Brook and it is constructed on a steep mountain. From then to now , Zengibar is known with its fascinating gate , high tower and king kiosks. It is a bridge between past and future. Castle gate was restored in 2010

Bizi Takip Edin

Heyiketeği Mah. Somuncubaba Bul. No:10 Darende/Malatya

Çalışma Saatleri:

Pzts – Cuma: 8:00  – 17:00 

© T.C. Darende Belediyesi Kurumsal Web Sitesi